V pondělí 18. září poprvé usedlo do lavic SŠPHZ 40 studentů vyššího odborného studia oboru Diplomovaná všeobecná sestra. Otevření vyšší odborné školy se zdravotnickým zaměřením inicioval Zlínský kraj spolu s Uherskohradišťskou nemocnicí. Vzhledem k tomu, že je SŠPHZ dlouholetým partnerem Uherskohradišťské nemocnice, byla volba, kde bude vzdělávání probíhat, jasná.
„Dnešní den završuje dvouletou intenzivní a náročnou práci, počínaje tvorbou vzdělávacích programů, jejich odborným posouzením a schválením na ministerstvu zdravotnictví, přes akreditační proces na ministerstvu školství až po zařazení vyšší odborné školy do rejstříku škol. Celý proces je také příkladem vzorové spolupráce školy, zřizovatele a firmy, proto patří všem aktérům obrovský dík,“ prohlásil ředitel školy Ing. Jaroslav Zatloukal.
Nové studenty přišli přivítat také náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník, MA, LL. M., člen představenstva Uherskohradišťské nemocnice a. s. Ing. Mgr. Jaroslav Zemánek spolu s hlavní sestrou Mgr. Zdenkou Vážanovou a náměstkyně hejtmana Zlínského kraje pro zdravotnictví MUDr. Olga Sehnalová, MBA.
„Uvědomujeme si, že všeobecných sester je nesmírně málo. V současné době evidujeme 2 000 sester, které v systému zdravotnictví chybí, a budoucnu bude tato potřeba stále narůstat. Takže obor, který jste se rozhodli studovat, je pro české zdravotnictví i nás pacienty extrémně důležitý,“ poznamenal Václav Pláteník, námětek ministra zdravotnictví.
Hodně štěstí ve studiu i v profesním životě přišla studentům popřát také náměstkyně hejtmana Zlínského kraje pro zdravotnictví Olga Sehnalová. „Pro nás je velice důležité, že se povedlo v Uherském Hradišti otevřít vyšší odborné studium oboru Diplomovaná všeobecná sestra. Chci poděkovat všem, kteří se o to zasloužili, a chci poděkovat i vám, studentům, že jste si tento obor vybrali. Podle nejnovějších dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR je v českém systému zdravotnictví asi 11 000 sester starších 60 let. To, že jste tady a že se chcete vzdělávat, je pro nás obrovská naděje, ke které se upínáme.“
Slovo si vzali také zástupci nemocnice, nejprve pan Jaroslav Zemánek: „To, že se v Uherském Hradišti podařilo během necelých dvou let od prvního jednání zástupců nemocnice, kraje a školy otevřít vyšší odbornou školu se zdravotnickým zaměřením, považuji za velký úspěch, ne-li zázrak. Děkuji za to SŠPHZ Uherské Hradiště, kolegům z nemocnice, kteří zaštítili akreditaci oboru v mnohých předmětech a zároveň se budou podílet na výuce studentů, ministerstvu zdravotnictví a ministerstvu školství za plynulý proces akreditace a v neposlední řadě děkuji vám, studentům, kteří jste si tento obor zvolili.“ Na pana Zemánka navázala hlavní sestra Zdenka Vážanová: „Velmi mě těší, že obor Diplomovaná všeobecná sestra oslovil tolik zájemců. Přeji vám hodně úspěchů, trpělivosti a energie při studiu. Těšíme se, až přijdete na praxi do nemocnice.“
Na odbornou úroveň studia bude dohlížet garantka oboru a statutární zástupkyně Mgr. Dana Tománková. „Vzpomínám si, když mě před dvěma lety navštívili ředitel nemocnice MUDr. Petr Sládek a náměstkyně hejtmana MUDr. Olga Sehnalová a při té příležitosti poprvé vyslovili myšlenku otevření vyšší odborné školy v Uherském Hradišti. Následovala schůzka se zástupci Zlínského kraje a následně jsme začali spolu s kolegy ze školy a z nemocnice pracovat na přípravě vzdělávacího programu a jeho akreditaci. Mám radost, že výsledkem našeho snažení je dnešní den, kdy vítáme na půdě naší školy první studenty vyšší odborné školy.“
Je obecně známo, že všeobecné sestry i další kvalifikovaní pracovníci ve zdravotnictví chybí. Nicméně je velkou nadějí do budoucna, že se stále více uchazečů hlásí na zdravotnické obory ve všech stupních vzdělávání.
Studijní obor Diplomovaná všeobecná sestra připravuje studenty k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu. Absolventi jsou připraveni samostatně poskytovat celostně zaměřenou ošetřovatelskou péči prostřednictvím ošetřovatelského procesu dospělým i větším dětem ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociální a komunitní péče. Studium v denní formě trvá 3 roky a v kombinované formě 3,5 roku, je zakončeno absolutoriem a absolvent získá titul Diplomovaný specialista (DiS).