Transplantace orgánů vždy představují výrazný zásah do organismu člověka, navíc často již oslabeného vleklou nemocí. Mohou proběhnout normálně, ale mohou též vyvolat nežádoucí reakce nejen fyzické, ale i psychické.
Lékařská i ošetřovatelská problematika transplantací byla tématem celodenní odborné konference, konané ve středu 20. 11. 2019 ve SZŠ a VOŠ ve Zlíně. Svými poznatky z praxe přispěli přední čeští odborníci transplantologie ČR, např. prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc. – přednosta Kardiocentra IKEM Praha, prof. MUDr. Ondřej Viklický - přednosta Transplantačního centra IKEM Praha, doc. MUDr. Petr Němec, CSc. MBA - ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno aj.
Jedná se mnohdy o život zachraňující operace, které pro pacienta znamenají zlepšení kvality života.
Kromě zdravotních rizik s sebou transplantace přinášejí i řadu etických otázek a rozhodnout se je pro zdravotníky velmi obtížné. Pacienti čekající na transplantaci orgánu jsou zařazeni na čekací listině orgánů a to, kdy budou transplantováni, záleží na tom, zda se vyskytne vhodný dárce. Obecně je vhodných dárců málo a poptávka vysoce přesahuje nabídku. Nedostatek dárců limituje počet provedených transplantací, a to vede k prodlužování doby na čekací listině. To může mít za následek, že se nemocný transplantace nedočká a zemře.
Odborné konference se zúčastnily i čtyři žákyně čtvrtého ročníku oboru Zdravotnický asistent – Karolína Buksová, Karolína Píšková, Tereza Červenková a Michelle Hozzová. O získané poznatky a dojmy se podělí i se svými spolužáky v rámci předmětu Ošetřovatelství. A jejich bezprostřední dojmy?
„Myslím si, že by se měl každý alespoň jednou za život zúčastnit přednášky, jako byla tahle. Uvědomila jsem si, jak velké medicína udělala a dělá pokroky a stále se rozvíjí.„Dozvěděly jsme se něco o historii a pak nejen o dárcích a příjemcích, ale i například o kontraindikacích a možných problémech s tím souvisejících. Konference byla velmi užitečná a dala nám spoustu nových zajímavých informací“.