Mezinárodní konference a setkání v Německu: Projekt INKLUZE pokračuje!

Ve dnech 12. – 15. března 2025 proběhlo v Německu další setkání v rámci mezinárodního projektu INKLUZE: lidské právo a šance pro všechny, který je realizován v rámci programu Erasmus+. Organizaci tentokrát zajistila partnerská škola Technische Schulen des Kreises Steinfurt, která hostila třetí mezinárodní konferenci na téma Inkluze osob se zdravotním znevýhodněním v Německu.

Účastníci mezinárodního setkání v Německu v Bildungstentrum für Blinde und Sehbehinderte
Účastníci mezinárodního setkání v Německu v Bildungstentrum für Blinde und Sehbehinderte

První den se projektové týmy setkaly na pracovním jednání, kde proběhla diskuse o aktuálních výsledcích projektu a dalších krocích. Noví účastníci měli možnost se vzájemně poznat a sdílet své zkušenosti.

Druhý den nabídl bohatý program v Hamburgu, kde se studenti a učitelé mohli ponořit do problematiky inkluze v praxi. Navštívili Bildungstentrum für Blinde und Sehbehinderte, kde si spolu s hráči FC St. Pauli BLINDEN FUSSBALL vyzkoušeli fotbal pro nevidomé. Tento sportovní zážitek ukázal, jak důležitá je týmová spolupráce a důvěra.

Další zastávkou bylo Dialoghaus Hamburg, kde si účastníci na vlastní kůži zažili, jaké to je žít bez vizuálních a sluchových vjemů. Tento silný moment všem pomohl lépe pochopit výzvy, kterým čelí lidé se zrakovým nebo sluchovým hendikepem. Den byl zakončen prohlídkou města, které svou atmosférou a historií všechny nadchlo.

Vyvrcholením setkání byla mezinárodní konference, kde se účastníci seznámili s fungováním inkluze osob se zdravotním postižením v Německu. Konferenci zahájil ředitel školy Jochen Jocher, po něm následovaly inspirativní příspěvky odborníků z oblasti inkluzivního vzdělávání:

  • Martina Schubert z organizace LWL,
  • Theresa Dunker ze školy pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami St. Elisabeth Schulen,
  • Jule Pluge, studentka žurnalistiky a dobrovolnice.

Díky živému přenosu mohli konferenci sledovat i studenti a učitelé z partnerských škol.

Odpolední program přinesl sportovní výzvy, které připravila Jana Wittland, místopředsedkyně Svazu zdravotně postižených. Účastníci si vyzkoušeli:

  • volejbal v sedě,
  • parkour na invalidním vozíku,
  • házenou na invalidním vozíku.

Po sportovních aktivitách proběhla prohlídka školy a pracovní jednání. Diskutovalo se o modifikaci invalidního vozíku, diseminaci projektu a plánování dalšího setkání na Islandu. Studenti analyzovali své poznatky z předchozích dnů a zpracovávali pracovní listy.

Aktivita nám opět přinesla nejen cenné informace a zkušenosti, ale také mnoho inspirace, nová přátelství a nezapomenutelné zážitky.